Haluronik Asid Dolgu

Hyaluronik Asid Dolgu Nedir, Nasıl Etki Gösterir?

Hyaluronik asid dolgular koruyucu antiaging yaklaşımın önemli bir adımıdır. Cildin yapı taşı olan hyaluronik asid yaşla azalır; cildi fiziki olarak desteklemenin yanında beslenmesinden de sorumlu olan yağ yastıkçıkları büzüşüp ufalır; cildi askılayan ligamanlar ise gerginliğini kaybeder.  Böylece ciltte kırışıklıklar, çökme, kontür bozulması ve hacim kaybı gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.  

Cilde enjeksiyon yoluyla uygulanan hyaluronik asid dolgu bu noktada etkisini ağırlığının 1000 katı kadar su çekme özeliği sayesinde gösterir. Kaybettikleri sıvının geri kazanılmasıyla yağ yastıkçıkları tekrar eski canlılıklarına kavuşur ve arzu edilen miktarda dolgunlaşırlar. Yağ yastıkçıkları kadar önemli bir başka yapı da doku kompleksinin gerginliğinden ve üç boyutlu yapısının sağlamlığından sorumlu olan, yani bir nevi cildimizi askıda tutmayı sağlayan ligamanlardır. Ligamanlar da tıpkı yağ yastıkçıkları gibi zamana yenik düşerek gerginliğini kaybeder ve tutucu-asıcı özelliklerini yitirir. Nazo-labial oluk adı verilen burun köşesinden ağıza uzanan çizgi derinleşir, göz altlarında koyu halkalar belirir, yanaklar sarkar, çene çizgisi keskinliğini kaybeder. Doğru bölgelere uygulanacak doğru yapıda ve doğru miktarda hyaluronik asidin bu su tutucu özelliği sayesinde ligamanlar yeniden asıcı tutucu görevlerini hakkıyla yerine getirmeye başlar. 
Hyaluronik asid dolgu uygulaması zamanında başlanacak akıllı müdahalelerle yağ yastıkçıkları ve ligamanları destekleyerek yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirir. Ayrıca, dolgular cildi yeniden yapılandırır, cildin kalitesini ve elastikiyetini arttırır ve böylece dokuları gençleştirerek yaşlanmayı geciktirir.

Dolgu Hangi Bölgelere Uygulanır?

  • Göz kenarı, alın ve boyun
  • Göz altı
  • Dudaklarda sınırların belirginleştirilmesi, hacim ve nem kazandırılması
  • Dudak köşelerindeki mutsuz ifadenin yerleşmesinin önlenmesi
  • Zamanla belirginliği azalan elmacık kemiklerinin vurgulanması
  • Çene çizgisinin keskinliğini kaybetmesi
  • Yüze hacim kazandırılması
  • Yüzde çökme ve sarkmanın önlenmesi
  • Eller
  • Boyun ve dekolte
Dolgu Uygulamaları Ne Kadar Sürer?

İşlemin kendisi genel olarak 20-30 dakika kadar sürse de tek bir uygulama ile problemin tedavi edilmesini sağlamaya çalışmak doğru olmayabilir. Genellikle tek seferde büyük değişiklikler yerine ihtiyacı belirleyip bir takvim çerçevesinde proje olarak ele almak ve adım adım uygulamalar yapmak en doğal sonuçları elde etmeyi sağlar. Böylece uygulamayı zamana yayarak abartılı sonuçlardan kaçınılmış ve komplikasyon riski azaltılmış oluyor.

Dolgunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Enjekte edilen dolgunun yapısına bağlı olarak 6 ay ile 1.5 yıl arasında değişen süreler verilebilir.

GÖZ ALTI IŞIK DOLGU

Göz altında çöküklük ve morlukları genetik olabileceği gibi yaşa bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Aslında kişi ne kadar genç olursa olsun ortaya çıkan ilk yaşlanma bulgusu olabilir. Göz altındaki deri son derece incedir. Bu nedenle hemen altındaki dokular yani kaslar ve damarlar nedeniyle mor görünüm ortaya çıkar. Bir de işin içine uykusuzluk, alerjilere bağlı burun mukozasında şişme eklenirse damarlar genişler ve daha da belirgin hale gelir.

Göz altı ışık dolgusunu makyajla gizlenilmesi güç, kişiyi yorgun gösteren ve yaşı ele veren göz altı olukları ve morluklarının tedavisinde kullanıyoruz. Bu yakınmayla başvuran hastaların göz altı dolgu uygulamasına uygun olup olmadığının ve bu tedaviden fayda görüp görmeyeceğinin hekim tarafından değerlendirilmesi gerekli. Eğer morluk cilt rengine bağlıysa dolgu ile buna dolgu ile çözüm bulmaya çalışmak gerçekçi bir beklenti olmaz. Doğru hastada yapılacak kontrollü uygulamalarla daha dinlenmiş bir görünüm kazanılması sağlanır. Işık dolgusunun içeriğinde bulunan ve bu hassas ve ince deriyi yeniden yapılandıracak, canlılığını koruyacak ve arttıracak vitaminler, aminoasidler ve antioksidanlar sayesinde  koyu renkli görünümün yumuşatılıp göz altının doğal ışıltısına geri kavuşturulması sağlanabilir.