Oto Saç Klonlama

Oto Saç Klonlama

SAÇ AŞISI

‘Mezenkimal Kök Hücre Tedavisi’

‘Otolog Doku Süspansiyonu Teknolojisi’

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç bir insan hayatı boyunca 15-20 kez dökülen ve yeniden uzayan bir organdır. Bu duruma ‘saç döngüsü’ denilmektedir. Saç döngüsünde sağlıklı saç ‘anajen’ olarak adlandırılır ve ortalama 7 yıl kadar sürer. Sonra dökülme dönemine girer ve dökülür. Ancak eski saç teli dökülürken yenisi cilt altında oluşmaya başlar ve yeniden sağlıklı bir saç anajen olarak görülmeye başlar.

Bu döngüyü bozan her problem saç dökülmesine neden olur.

Erkeklerde saç dökülmesinin ana nedeni ‘Erkek Tipi Saç Dökülmesi’ olarak adlandırılan hormonal nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesidir ve ortalama dünyadaki erkek nüfusunun %55 i bu problemi çeşitli derecelerde yaşamaktadır.

Bu probleme erkeklik hormonu olarak adlandırdığımız ve tıbbi ismi DHT (Dihidrotestesteron) olan bir hormon neden olmaktadır. Bu hormon saç kökü hücrelerinin, hücre zarının geçirgenliğini bozarak anajen fazdan telojen faz dediğimiz dökülme fazına sokarak saç kaybına yol açar.

‘Neden bazı erkeklerde daha çok bazılarında daha az dökülme oluyor?’ sorusuna cevap ise bu hormona olan hücre duyarlılığının genetik olarak anne ve babamızdan bize geçiyor olmasıdır. DHT duyarlılığı kellik derecesini belirlemektedir.

Sac Dökülmesi

Kadında ise dökülme nedenleri çok farklılık göstermektedir. Özellikle ülkemizde de çok fazla görülen kansızlık yani demir eksikliği anemisidir, bununla birlikte dünya da çok yaygınlaşan vejeteryan ya da vegan beslenme şekli de bu dökülmeye neden olmaktadır, bunun yanı sıra demir eksikliği ile birlikte çinko eksikliği de önemli bir dökülme nedenidir.

Kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesine rastlanabilir. Erkeklik hormonu yüksekliği bazen tespit edilmese bile vücutta saç dökülmesi, akne(sivilce) oluşumu vücutta aşırı kıllanma ve adet bozukluğu ile kendisini gösterir.

Bunu dışında tiroid bozuklukları da çok önemli dökülme nedenlerinden biridir.

Diğer bir kadın tipi dökülme ise telojen effilevium denilen genelde 40-60 yaş arası görülen aşırı ve ani saç dökülmesi problemidir.

Tüm bunların dışında aşırı kozmetik ve kuaför uygulamalarına bağlı olarak aşırı yıpranma dökülmeler günümüzde ciddi dökülme nedenleri arasındadır.

Saç dökülmesini önlemenin yolları nelerdir?

En önemli nokta saç dökülmesi nedenini bulmak ve nedene yönelik tedaviyi uygulamaktır. Ancak her tedavinin yanı sıra mutlaka ‘Oto Saç Klonlama’ gibi kök hücre ve  mezenkimal destek tedavileri de uygulamak gerekir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Oto Saç Klonlama’nın yeri nedir?

Kulaklar arasından elde edilen otolog mezenkimal hücrelerin kök hücreleri çağırma prensibine dayalı’ Otolog Doku Süspansiyon Teknolojisi’nde amaç sağlıklı bölgeden alınan mikrogreftleri konsantre bir ‘mezenkimal hücre kokteyli’ haline getirip canlılığını korurken enjekte edip ‘kök hücre’ çağıran parakrin sinyali başlatmaktır. Sağlıklı bölgedeki dokuyu sağlıksız bölgeye aktarma işlemi olarak düşünülebilir. Hücre kokteyli anında aktarıldığından %100’e yakın canlılıktadır. Kulak arkasından alınan ve laboratuvar ortamında bekletilerek hücre klonlama tekniğine dayalı yöntemlerin aksine canlılık oranı çok yüksektir. Hiçbir kimyasal içermez. Ense dokusundan 3-4 adet punch biyops alınaraki 80-100.000 tane canlı saç folikülü yeniden oluşturularak ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir.

Kök hücreler, dokuları koruyan ve onaran hücrelerdir. Kök hücreler, birçok farklı hücre tipine gelişme potansiyeline sahiptirler. Doku ve saç rejenerasyonunda mezenkimal kök hücreler, parakrin sinyaliyle bitişik hücrelerin değişimini, davranışı veya farklılaşmasını tetiklemektedirler. Mezenkimal hücreler enjekte edildiği alana kök hücreleri çağırır. Mezenkimal Kök hücreler, saç derisinde ve saç hücrelerinde parakrin etki sağlar ve daha faal hale getirir. Böylelikle saç kökünün kıl folikülü oluşturmasını tetikler.

Kök hücre tedavisi, mezenkimal kök hücrelerini kendi sağlıklı kıl foliküllerinden izole ederek ve asellüler matrix ile saç derisine enjekte işlemidir.

Saç follikülleri doktor tarafından punch biyopsi ile alınır ve mezenkimal kök hücreler ayrıştırılır ve uygulama için hazırlanır.

Her işlem kişinin saç dökülme seviyesine göre doktor tarafından planlanır. Mezenkimal kök hücre uygulaması tek seanstır. Etkisi 2. ayda görülmeye başlar, 6. ayda tam olarak oturur.  Kök Hücre otolog ve güvenli bir tedavi yöntemidir.