Ozon Terapi

Ozon Tedavisi

OZON TEDAVİSİ

Ozon Tedavisi sağlıklı yaşlanma ve genç kalabilmeyi sağlamayı amaçlar. Ozon tedavisi ile uzun yıllar gençliğinizi korumak ve dinç kalmanızı sağlamak elinizde!

Tüm mikroplara karşı savunma sistemi hücrelerini arttıran ve doğrudan mikrop öldürücü etkisi olan, aynı zamanda insanlarda var olan hastalıkları kısmen veya tamamen iyileştiren, yaşam kalitesini arttıran ve zararlı atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olan detoks etkisi olan bir tedavidir.

Oksijen molekülünün (O2) kararlı haline karşın, ozon (O3), kararsız bir moleküldür. Bu yüzden zararlı serbest oksijen radikallerini kolayca nötr duruma getirip vücuda zarar vermelerini engeller. Ozonun kendine has özel bir kokusu vardır. Ozon, Yunanca “koklamak” manasına gelen ozein’den gelir (fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında kokusunu hissedilir.)

Oksijen vücudumuz için hayati öneme sahip bir moleküldür, oksijensiz kaldığımızda dakikalar içinde hayati tehlike yaşarız. Vücudumuz oksijeni yiyecekler gibi depo edemediği için yaşadığımız sürece oksijen almak zorundayız. İlginçtir ki oksijen bu kadar hayati iken, aynı zamanda hastalıklara ve yaşlanmaya neden olan serbest oksijen radikallerinin oluşup hücrelerin yapısını bozmasına neden olur.

Bu nedenle bilim oksijeni “hayati zehir” olarak tanımlar. Oksijensiz yapamayız ancak korunmak zorundayız. Bu nedenle vücudumuzda bu radikalleri temizleyen bir “antioksidan” savunma sistemi vardır. Ozon tedavisi bu koruyucu sistemi güçlü bir şekilde destekleyerek, hem dokuların oksijen kullanma miktarlarını artırmakta hem de ortaya çıkan zararlı oksijen radikallerinin zararsız hale getirilmesine büyük katkıda bulunmaktadır.

Ozon tedavisi, ozon gazı kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Ozon gazı, üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf, renksiz bir gazdır. Şişmanlık, hipertansiyon, tip II diyabet ve metabolik sendrom gibi uzun süreli hastalıklar başta olmak üzere pek çok hastalıkta antioksidan savunma sistemi zayıflamıştır. Ozon tedavisi bu sistemi güçlendirerek zararlı oksijen radikallerinin etkilerini yok etmeye yardımcı olur.

Ozon Tedavisi

Etkileri:

Ozon, kuvvetli bir antimikrobiyal ajandır. Ozona dirençli bakteri, virüs, mantar yoktur. Bağışıklık sistemini regüle eder. İmmünmodülator etki adı verilen bu etki sayesinde, bağışıklık sisteminin dengeli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Ozon tedavisiyle metabolizma hızlanır.

Dolaşımı destekler, dolaşım sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Genel anlamda ozon, vücudun oksijen kapasitesini artırır, tüm dokuların tüm hücrelerin görevini daha iyi yapmasını sağlar. Ozon vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmalarını destekler.

Kanser tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak ozon tedavisi de insan vücudunun iki güçlü potansiyeli olan “antioksidan” ve “antiinflamatuar” potansiyellerini kullanan ve tüm vücutta bir alarm reaksiyonuna neden olarak vücudu hastalıklar karşısında güçlendiren bir tedavi yöntemidir. Son yirmi yılda yapılan araştırmalar, ozon tedavisinin pek çok yönden insan vücudunun kendi tedavi edici potansiyellerine katkısı olduğunu göstermiştir.

Tarihçesi:

Ozon 1840 yılında, İsviçre ‘de Basel Üniversitesi profesörü, Alman bilim adamı Christian Friedrich Schönbein tarafından keşfedilmiştir. 1860 yılında Monaco’da içme suları ozonla dezenfekte edilmeye başlanmıştır. Ozonun bakteri ve virüsleri öldürdüğü saptandı.

Ayrıca sulardaki kötü tadı yok ettiği gözlendi. 1902 de Clarke H.J. Ozonu anemi, kanser, diyabet, grip ve morfin zehirlenmelerinde kullandı. 1980’de Horst Kief, AİDS hastasını ilk defa ozonla tedavi etti. 1992 yılında ozon Rusya’da yanık tedavisinde kullanıldı. 1998 de Op.Dr.Muhammer Velidedeoğlu, İstanbul’da ozon uygulamalarına başladı. 2011’de Prof.Dr.Avni Babacan Gazi Üniversitesi’nde Ozon Merkezini kurdu. Ozon, bir tamamlatıcı tedavidir.

Ozon ile ilgili en son yeniliklerin hızla öğrenilebilmesi için Avrupa’da pek çok terapist bir araya gelip ”Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy” kurdu. Medikal ozon kurallara uygun olarak uygulandığı taktirde tamamen güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur. Tıbbi ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı olarak kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu değişir. Ozon tedavisi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumuna göre hastanın alacağı dozu belirler.

Ozon Tedavisi

Ozon kullanım alanları

Antiaging ve enerji kazanmak için ozon:

Ozon tedavisi antiaging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma için kullanılır. Tamamen sağlıklı kişilerde, yaşlanmayı geciktirmek, enerji kazanmak ve hastalıklardan korunmak için kullanılabilir. Vücudun enerjisini artırdığı gibi beynin enerjisini de artırır, hafızayı güçlendirir. Sınava hazırlanan gençler, yüksek tempolu iş adamları, zihnini sürekli kullanan insanlar, sporcular için güçlü bir dopingdir.

Ozon tedavisi ile kişi gerek zihinsel gerek bedensel yorgunluğu daha az hisseder. Ayrıca yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar, bağışıklık sistemini harekete geçirir ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan mekanizmalarını harekete geçirir. Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur.

Bunlara ek olarak ozon tedavisi yaşam kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır. Sağlığımızı kaybetmemizin nedeni çoğunlukla hücrenin işleyişi sırasında oluşan atık (serbest radikal) maddelerdir ki, bunlar vücuttan yeterli süre ve miktarda atılmadıklarında zararlı maddeye (toksinlere) dönüşürler. Antiaging’in amacı yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak ve vücudun bir bütün olarak sağlıklı yaşlanmasını, fiziksel olarak da sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Antiaging’ten amaçlanan tüm etkileri ozon tedavisi ile sağlamak mümkündür.

Ozon sayesinde oksijen dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir. Bunu takiben vücudun kendi antioksidanları ve serbest radikallere karşı savaşan diğer hücreler de aktive olurlar. Hücrelerde tıpkı insanlar gibi solurlar. Bunun için hücre seviyesinde oksijen moleküllerinin bulunması şarttır. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir birikmiş olan serbest oksijen radikalleri ozon tedavisi ile nötr hale gelir. Hücreler özgürleşir, oksijeni daha doğru şekilde kullanır.

Ozon, yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra fiziksel dayanıklılığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırır. Cildin kendisini yenilemesini sağlar.

Kilo vermek için ozon:

Ozon terapi kilo vermeye yardımcı olabileceği öne sürülen bir yöntemdir. Damardan yapılan ozon tedavisi %40 oranında vücudun metabolizmasını hızlandırır. Hızlı metabolizma sayesinde yağ yakımı artar. Selülit tedavisinde ozon farklı mekanizmalarla etki gösterir. Ozon cilt altında biriken yağ asitleriyle etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ozon selülitte önemli bir problem olan oksijen eksikliğini giderdiği, kan akımını o bölgede de artırdığı için yağ dokusunun metabolizmasını normale döndürdüğü ileri sürülür.

Aynı zamanda insülin-glisemi (kan şekeri) dengesi düzenlenir ki bu da özellikle karbonhidrat krizlerini engeller, aşırı tatlı veya karbonhidrat yakımını arttırır. Yine vücutta varsa eğer insülin direncinin kırılmasını sağlayarak vücuda alınan şekerin yakılmasına yardımcı olur.

Selülit için ozon:

Ozon gazı çok ince mezoterapi iğneleri ile problemli bölgeye subcutan (cilt altı) olarak enjekte edilir. Özellikle üst bacak (basen – bacak içi – diz-popo altı banana hattı) ve simit (bel – göbek çevresi hattı) gibi cilt altı yağların portakal kabuğu görünümü oluşturduğu bölgelerde ozon gazı enjeksiyonu oradaki cilt altı depo yağlarının yakılabilir yağ hale gelmesini sağlar.

Uygulanan ozon bir yandan yağların parçalanmasını sağlarken aynı zamanda hücre yenilenmesini ve kolajen yapımını uyararak doku toparlanmasına yardımcı olur.

Kronik yorgunlukta ozon:

Kapalı ortamlarda yaşayan insanlar düşük oksijenle yaşarlar. Bundan farklı başka nedenlerle de vücudun iyi oksijenlenememesi kronik yorgunluğa neden olur. Ne kadar uyursanız uyuyun dinlenmiş uyanamıyorsanız, sabahları yataktan kalkmak istemiyorsanız, içinizden hiçbir iş yapmak gelmiyorsa ve efor sarfetmekten kaçınıyorsanız sizde de kronik yorgunluk sendromu olduğunu düşünebilirsiniz. Enerjinizi, psikolojik durumunuzu ve bilişsel düzeyinizi olumlu etkileyecek ozon tedavisi ne ihtiyacınız olabilir.

Grip ve benzeri durumlarda ozon:

Ozon tüm virüsleri tahrip edebilir ancak her virüsün yapısından kaynaklanan farktan dolayı ozona hassasiyeti farklıdır. Özellikle virüsün dış kısmında zarf denilen lipit tabakası olanlar ozona daha hassastır. Çünkü ozon molekülü lipitleri parçalama özelliğindedir.

Grip (influenza) virüsünde dış kısmında zarf olduğundan ozona en hassas virüs grubundadır. Ozon hem virüse direkt etki ile hem de vücutta virüsü harap edecek maddeler oluşturarak virüs sayısını önemli oranda azaltır veya yok edebilir. Mikroorganizmaların antioksidan sistemleri yoktur. Bu yüzden ozon tedavisi bakteri virüs ve mantarlar üzerinde etkilidir. Ozon tedavisi ile vücutta interferon salınımında artış tespit edilmiştir. İnterferon viral hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Ozon tedavisi içinde kanın ozonlanması yöntemine ek olarak mutlaka ozon aşısı da denilen yöntemin eklenmesi gerekmektedir. Ozon aşısı 5 cc kanla yapılan çok kolay bir yöntem olup bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için çok etkilidir.

Ozon uygulama yöntemleri

Majör ozon terapi: Her seansta damar yolu açılıp 100 ml kan bu işlem için özel tasarlanmış tek kullanımlık cam şişe içine alınır; ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı damar yolundan vücuda geri verilir.

Ozon kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan dokulara daha fazla oksijen bırakmasına yardımcı olur. Bu sayede her tür zor iyileşen yara, damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluklarından kaynaklanan “yeterli kanlanamama” kaynaklı sorunların çözümünde büyük bir yardımcıdır. Metabolizmayı arttırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Minör ozon terapi: Ozonlanmış 3-5 ml kan kas içine uygulanır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve alerjik hastalıklarda faydalıdır.

Ozon torbalama: Ozon gazının kapalı bir sistemde ayaklar, bacaklar veya vücudun diğer bölgelerinde özel plastik torbalar içinde dolaştırılarak verilmesine harici ozon tedavisi denir. Ozon kuru bölgelere etki etmeyeceğinden vücudun tedavi edilecek bölgesi su ile nemlendirilir. Bu metotla ülser, yaralar, uçuk ve enfekte olmuş alanlar tedavi edilir.

Rektal Ozon: Bu yöntem her ne kadar kulağa hoş gelmese de rahatsızlık verici değildir. Çünkü hasta hiçbir rahatsızlık hissetmeden ozon gazı bağırsak yüzeyi tarafından emilir. Ayrıca bunu hasta kendisi de uygulayabilir. Bu metot genellikle bağırsak hastalıklarında kullanılır ve vücudun yeniden canlanmasını sağlar. İlk etkisi bağırsak içerisini temizlemektir. Böylece dışarıdan alınan dost bakteriler bağırsak içerisine daha kolay yerleşebilirler.

Böylece daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip oluruz. İkinci etkisi, ozon bağırsak iç yüzeyi tarafından emilerek bağırsak kaslarını güçlendirir. Böylece spastik kolon, ülseratif kolit, hemoroid, fissür, fistül gibi rahatsızlıklar da yavaş yavaş düzelebilir. Üçüncü etkisi, Bağırsak çevresini saran kan damarları tarafından emildiğinde bu damarların içerisinde bulunan kanı ozonlamaktır.

Bu kanın tamamı saniyeler içerisinde karaciğere taşındığı için karaciğer dokumuzda ozon gazı ile temizlenip güçlenmektedir. Karaciğer enzimlerinde düzelme, yağlanmada azalma beklenmektedir.

Ozon punctur: Ciltteki kırışıklıklar, cilt lekeleri, akne, selülit, yara izleri gibi sorunlu durumlarda sorunlu bölgelere çok ince iğnelerle ozon molekülü enjekte edilir.

Dikkat edilmesi gereken durumlar:

Eğer şu an aktif ilaç kullanıyorsanız (tansiyon ilacı, doğum kontrol ilacı, vs..) ilaçlarınızı ozon tedavisinden 4 saat önce veya ozon tedavisinden 4 saat sonra almanızı tavsiye ediyoruz. Ozon tedavisinden en az 8 saat önce alkollü içecek tüketmeyiniz. Mümkünse tedaviniz süresince alkol almayınız. Eğer hamileyseniz, hamileliğiniz süresince ozon tedavisi yaptırmayınız. Ozon tedavisinden bir saat önce ve bir saat sonra vitamin C içeren herhangi bir şey almayınız.

Eğer şu anda kemoterapi tedavisi görüyorsanız bu tedaviden sonra ozon tedavisi almak için en az 4 gün beklemenizi tavsiye ederiz. Ozon tedavisi ne aç karna gelmeyiniz. Hafif bir şeyler yiyerek geliniz.

Kimlere uygulanmaz?

Ozon güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemidir. Doğru uygulandığında neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.

Uygulanmadığı durumlar nelerdir?

Favizim (GL-6-F dehidrogenaz enzim eksikliğinde) (Bakla Allerjisi), aşırı hormon yüksekliği ile seyreden ilaçlar ile dengelenemeyen kontrolsüz hipertiroidi, ileri derece kansızlık, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olanlarda, kronik ve tekrarlayıcı pankreas iltihapları, yeni gelişmiş kalp krizi ve beyin kanamalarıdır.