PRP

PRP, 15 yıl önce çene cerrahlarının, zayıflamış diş etleri olan yaşlılarda yaptıkları implantların düşmesini önlemek amacıyla geliştirilmiştir. PRP, santrifüj edilmiş plazma diş etlerine uygulandığında diş etlerinin yapılarının kuvvetlendiği, implant başarısının arttığı ve bu durumun kalıcı olduğu görülmüştür.

PRP yani ‘Kendi Kanımızın Tedavi Edici Gücü’ tıpta pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Platelet (trombosit), yenilenme durumlarında kan hava ile temas ettiğinde ilk müdahale eden tamirci hücrelerdir. Pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı durdurur ve o bölgede koruyucu tabaka oluştururlar. Kabuk düştüğünde yeni cilt oluşumunun tamamlandığı görülür. Plateletler, sayıları ömürleri 4 gün olan çekirdeksiz kan hücreleridir. Asıl görevleri pıhtılaşma, yara iyileşmesi ve yara yerinin temizliğidir.

PRP

PRP TERAPİSİNDE ETKİN DOZ NEDİR?

Normal koşullarda insan kanında yaklaşık olarak trombosit miktarı mikro litrede 150.000-350.000 civarındadır.

Yapılan klinik çalışmalarda PRP tedavisinde etkin bir tedavi sağlamak için trombosit miktarının tam kandaki değerinin en az 4-5 kat artırılması gerektiği vurgulanmıştır.

İnsanda ortalama trombositin tam kandaki değeri mikrolitrede  alt sınır olan 150.000 olarak kabul edersek, PRP’ deki tormbosit miktarı mikrolitrede 600.000- 900.000 olmalıdır.

Klinik sonuçlarda optimal etkiyi almak için PRP tedavisindeki terapötik doz miktarı tam kana göre 4-5 kat arttırılmış trombosit değeri olmalıdır.

PRP

Double Spin Methodu

İlk Santrifüj: Trombositlerin kırmızı kan hücrelerinden ayrıştırılması

İlk Santrifüj sonrası trombositler, kırmızı kan hücrelerinden (WBC) güvenli ve tekrar karışmayacakları bir biçimde ayrıştırılırlar.

1-Santrifüj: Trombosit konsantrasyonunun zenginleştirilmesi

2-Santrifüj sonrası Trombositler ve Beyaz kan hücreleri ayrım zonunda yoğunlaşarak ‘’Buffy Coat’’ katmanını meydana getirirler. Yukarı doğru çıkıldıkça Trombosit sayısı azalır.

PRP hangi mekanizmayla çalışır?

PRP otolog trombosit jeli olarak da bilinir. Santrifüj işleminden sonra büyüme faktörleri ve trombositten zengin plazma meydana gelir.

Hastanın kanı alınır ve 3 ayrı kat oluşana kadar değişik hızlarda santrifüj edilir;

-Trombosit bakımından yoksun plazma(PPP)

-PRP

-Kırmızı küre olarak üç ayrı tabakaya ayrılır.

Bu süreç yaklaşık 15 dakika sürer ve normal kan plazmasının 3-5 katı trombosit oluşturulmuş olur.

PRP

-Trombositler kanamanın durdurulmasında önemli bir rol oynar ve büyüme faktörlerinin doğal bir kaynağıdır.

-Büyüme faktörleri trombosit içerisindeki granüllerde depolanır ve trombosit türevi büyüme faktörü, insulin benzeri büyüme faktörü, trombosit türevli anjiojenik büyüme faktörü, tranforme edici büyüme faktörü granüller içinde depo edilen büyüme (growth) faktörleridir.

-Trombin, kalsiyum klorür ve kollajen trombositlerini aktive eder büyüme faktörlerinin salınmasını tetikler.

-Growth faktörleri yara iyileşmesi, çoğalma, farklılaşma gibi rejeneratif işlemlerin ana basamaklarına katılır.

-PRP, büyüme faktörlerinin yüksek konsantrasyonda olduğu bir plazmadır.

PRP

PRP ile anti-aging nedir?

‘Platelet Rich Plazma’, Platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır. Özel jelli tüplere alınan kanın ayrıştırılarak, platelet konsantrasyonu arttırılmış plazmanın tekrar cilt dokusuna enjeksiyon işlemidir. PRP‘nin temel etkisi vücudun kendi kök hücrelerini uyarmasıdır. PRP cilt gençleştirme dışında, vücudun iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla da kullanılmaktadır. Plateletler hasarlı dokuları onaran büyüme faktörleri ve sitokinleri de içerirler.

PRP temel kullanım amaçları nelerdir?

1-Cilt gençleştirme

2-Yara iyileşmesini hızlandırma

3-Saç dökülmesini önleme

PRP ile anti-aging nasıl yapılır?

Yaşlandıkça güneş, yer çekimi, sigara gibi dış faktörlerle cildin fiziksel ve kimyasal yapısı bozulur. Kırışıklıklar ve lekeler artar, nem oranı düşer. PRP, uygulama bölgesine kan dolaşımıyla taşınandan çok daha fazla sayıda platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörleri ulaştırarak, hedef bölgede onarım ve yenileme süreci başlatır.

PRP’nin avantajı nedir?

Uygulamasının en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

PRP uygulaması nasıl yapılır?

Trombosit, lökosit, büyüme faktörleri ve sitokinler açısından zengin plazma elde etmek için özel bir seperasyon işlemi ve steril kapalı bir kit kullanılır. Bu şekilde otolog beyaz kan hücreleri (lökositler) ayrıştırılır. Plazmadaki platelet oranı normalin 4-5 katı civarındadır. Otolog beyaz kan hücreleri ve plateletler cilde enjekte edildiğinde sinerjik etkiyle bölgedeki büyüme faktörlerini açığa çıkarırlar. Büyüme faktörleri hyaluronik asit ve kolajen üretimini uyarır. Bu sayede ince kırışıklıklarda gerileme, cildin nem dengesinde artış ve daha hızlı yara iyileşmesi sağlanır.

1-Platelet + Beyaz Kan Hücreleri (trombosit) (Lökosit)

2-Stokinler ve büyüme faktörleri salınımı

3-Kök hücre uyarımı

4-Elastin kolajen uyarımı

5-Doku onarımı

Uygulaması ne kadar sürer?

Yaklaşık yarım saatlik bir uygulamadır.

Medikal Estetik’te hangi tedavilerle beraber kullanılır?

Maske olarak Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer, Thulium, Galvanik Radyofrekans, Thermage gibi cilt emilimini arttıran medikal işlemler sonrası uygulanır. Bu uyulamaların hedefi olan yeni mezenşimal elastin-kolajen liflerin sentezi için cildi tetikler, yeni lifler sentezletir ve gençleştirir. Hücreler uyarı sonrası harekete geçer, yeni cilt yapılanmasıyla kırışıklıklar ve lekeler geriler, bölge temizlenir, arınır, cildin sağlığı eskisinden daha iyi olacak şekilde geri kazanılır. Özellikle cilt gençleştirme ve leke tedavileri için PRPuygulandığında, sinerjik etki nedeniyle başarı çok artmaktadır.

Kaç seanstır? Etkisi ne zaman görülür?

Tek seanslık bir uygulamadır. İlk uygulamadan hemen sonra ciltteki nem ve ışıltıdaki artış dikkat çekicidir. Gerekli durumlarda 2-3 seans tavsiye edilebilir.

İçinde kök hücre var mıdır?

Hayır. Vücuda enjekte edildiğinde kişinin kendi otolog kök hücrelerini uyaran bir yöntemdir.

Etki kalıcı mıdır?

Kalıcıdır. Cildin doğal yaşlanma sürecinin devam ettiği düşünülerek her yıl revizyon amacıyla bir kür yaptırılması önerilir. Etkiler üst üste bindiğinde yenileme daha netleşir ve kalıcı olur.

Uygulama acılı mıdır?

Lokal anestezik kremler fazlasıyla yeterlidir.

Kimlere yapılmaz?

PRP uygulaması kanama bozukluğu olan hastalar dışında herkese yapılabilir.

3-ALTIN İĞNE Genel olarak insanların  cerrahi müdahalelerden uzak cilt gençleştirme yöntemleri arayışında olduğunu gözlemliyorum. Günümüzde bu arayışlara cevap verecek yöntemler açısından teknolojik ilerlemelerin kozmetik dermatolojiye  katkısı büyük.

İğneli radyofrekans  Altın İğne (Altın Frekans) ile ameliyatsız yüz germe yöntemi  son dönemde teknolojinin sunduğu en gelişmiş yöntemlerden biri.Altın İğne “Ameliyatsız Cilt Gençleştirme” teknolojilerinde gelinen son noktadır.

Bu sistemde özel tasarlanmış mikro iğneler aracılığıyla cilt altına Radyo Frekans enerjisi verilmektedir. Yaş ve çevresel faktörlere bağlı olarak zamanla kolajen liflerin arası açılır ve cilt elastikiyetini kaybeder. Altın Frekans olarak da bilinen Altın İğne ile arası açılan kolajen lifler tekrar bir araya getirilir.

0,5-3,5 mm’ye kadar cilt derinliğine inebilen ve geçtiği bölgenin tamamına Radyo Frekans enerjisi veren bu sistem cildin tüm katmanlarını etkilediğinden epidermis ve dermisteki problemleri aynı anda tedavi edebilme imkanı sunar. Özel tasarlanmış mikro iğneler ile cilt altını radyo frekans dalgalarıyla uyarır ve ciltte iyileşme süreci bu uyarılar sayesinde gerçekleşir. Aynı zamanda mikro iğneler cilt altına inerken cilt yüzeyini uyararak doğal iyileşme süreci başlatırlar. Buna bağlı olarak cildin üst tabakasında hücre gelişim faktörleri harekete geçerler; ciltteki ton farklılıkları, akne izleri, yara izleri, lekeler, ince kırışıklıkların tedavisi, cildin genç ve dolgun görünüm alması, çene konturunun belirginleşmesi, gıdı toparlama, göz altı torbaları ve renk değişikliklerinin tedavisini mümkün kılarlar. Cilt volüm kazanarak daha genç bir görünüm kazanır.

En önemli özelliği tek bir seansta dahi ciltte total bakım yaparak mükemmel sonuçlar vermesi ve son derece ağrısız bir uygulama olmasıdır.

Avantajlar;

1-Sosyal yaşama hızla dönebilme 2-Güvenli 3- Etkili  sonuçları nedeniyle en çok  tercih edilen bir uygulama.
Tedavinin etkinliğini ve başarısını arttırdığı için Altın İğne  uygulamasından hemen sonra cilde açılan mikrokanallardan PRP, Somon DNA ya da Vitaminler verilerek etkinlik maximize olmaktadır.

Altın İğne  uygulaması ile  iyileşme süresinin kısa olması da büyük bir avantaj. İşlem sırasında kanama, morarma ya da iğne izi kalmadığı için kişi uygulama sonrası günlük yaşamına hemen ertesi gün dönebilir. İşlemden sonraki birkaç gün yoğun nemlendirici kullanması yeterli olacaktır.

Uyguldığım kişiler tek seans sonrası bile canlılık ve parlaklık açısından memnuniyetlerini iletmekle birlikte birer ay ara ile  4 seans Altın İğne yaptırılmasının optimum etki sağladığını gözlemliyorum.

Altın İğne hangi durumlarda uygulanır?

 • Ameliyatsız cilt gençleştirme
 • Yüz ve boyunda sarkma ve elastikiyet kaybı
 • Cilt sıkılaştırma
 • Total Cilt Rejuvenasyonu (Cilt Gençleştirme, Cilt Yenileme)
 • Volumetrik Cilt Germe & Lifting
 • Elastikiyet Kaybı Tedavisi (Cilt Sıkılaştırma)
 • Yüz ve Çene Hatlarının Belirginleşmesi
 • Boyun ve Gıdı Toparlama
 • İnce Kırışıklıkların Tedavisi
 • Skar Tedavisi (Akne İzleri, Keloid vs.)
 • İnflamatuar Akne Tedavisi
 • Genişlemiş Gözenek Tedavisi
 • Cilt Tonusunun Düzenlenmesi
 • Sebum Dengelenmesi
 • Yüz Telenjiektazileri Tedavisi
 • Pigmente Lezyon (Leke) Tedavisi
 • Stria (Cilt Çatlakları) Tedavisi
 • Hiperhidroz Tedavisi
 • Vücut Sıkılaştırma
 • Kol Sarkmalarının Giderilmesi
 • Göz Altı Torbalanması
PRP

ÖNEMLİ ÖZELLİKLER

 • Limitsiz atış yapabilen başlıklar
 • Tüm yaş gruplarına uygulanabilir
 • Yan etki oluşmaz
 • İğne izi kalmaz
 • Morarma ve kanama oluşmaz
 • Geri dönüşümlü yüz şekillendirme imkanı sunar
 • Biometrik RF (Sadece invaziv RF, kök hücre ve PRP ile birleştirilebilir.
 • Düşük RF enerjisi kullanarak saç gelişimi

AVANTAJLAR

 • Minimum ağrı-Şoksuz iğne teknolojisi
 • Hızlı ve kolay uygulama
 • Kısa iyileşme süresi
 • Uygulama sonrası hiçbir özel bakım gerektirmemesi
 • 3.5 mm’ye varan derinlik kontrolü
 • 0.1 mm’lik ayarlanabilir derinlik arttırabilme (0.5 mm- 3.5 mm)
 • Kuru cilt geçirgenliği için olası en yüksek enerji aralığı olan 2 MHz kullanımı
 • Pürüzlü cilt üzerindeki etkileri minimalize eden ileri teknoloji ucu
 • 1 ay aralarla 4 seans uygulama ve minimum 1 yıl etkisini koruyabilmesi

Neden ALTIN  İĞNE?

Altın Frekans ve Altın İğne olarak da bilinen Radyo Frekans ile ciltteki çeşitli problemlerin tedavisi ameliyata gerek kalmadan son derece pratik bir yöntemle çözülmektedir. Ameliyatla tedaviye kıyasla çok daha ekonomik olması, kısa iyileşme süresi, acısız bir uygulama olması ve stabil enerji vermesi tercih sebebidir.

Altın İğne ile  tedavi için gerekli olan enerji hedeflenen dokuya tam olarak iletebildiğinden hasta memnuniyet oranı çok yüksektir dokuya gereken enerji tam olarak iletilemezse hasta memnuniyeti elde etmek imkansızdır.

Altın İğne  yüz bölgesinde acı, morarma ve kanama olmadan altın iğnelerle 2000 ve üzeri atış yapmaya olanak tanır. 2000 atış ile ciltte 50.000 mikro kanal açılmış olur ve cilde büyüme faktörü, vitamin, antioksidan içeren serumlar verilerek tedavi etkinliğinin artırılması sağlanır. Böylelikle benzeri cihazlara göre daha efektif etki alınır ve seans ihtiyacı da azalır.

UYGULAMA SONRASINDA YAN ETKİ OLUŞUR MU?

Altın İğne uygulaması esnasında ve sonrasında hiçbir yan etki oluşmaz, son derece güvenli bir sistemdir.
Şoksuz altın iğne teknolojisine sahiptir. Morarma, kanama oluşmaz, iğne izi kalmaz.

AĞRILI BİR UYGULAMA MIDIR?

Minimum ağrı hissedilen bir uygulamadır. Tedavinin 30 dakika öncesinde uygulanan bir lokal anestezik krem ile hasta işleme hazırlanır.

KİMLERE UYGULANABİLİR?

Altın İğne  kadın-erkek tüm yaş gruplarına ve tüm cilt tiplerine yaz-kış uygulanabilir.

KAÇ SEANS UYGULANIR?

1 ay aralarla 3-4 seans uygulama idealdir.Cildin ihtiyacına göre seans aralıkları ve sayısı hekim tarafından belirlenir.
İlk seanstan itibaren ciltte yarattığı fark hemen görülür ve etki kademeli olarak her seanstan sonra artar. Yıllar içerisinde kolajen azalmasına ve yer çekimi etkisine bağlı olarak aşağı doğru sarkan cilt, yeni kolajen üretimine paralel süratle volüm kazanarak genç bir görünüm elde eder. Ortalama 1 yıl boyunca etkinliğini korur.

UYGULAMA SONRASI HERHANGİ BİR BAKIM GEREKİR Mİ?
Uygulama sonrası 1-2 saat sonra geri dönen hafif bir kızarıklık oluşur. Hasta sosyal yaşamına hemen geri dönebilir. Cildin iyice nemlendirilmesi ve güneş koruyucu kullanılması önerilir. Başka bir bakım gerektirmez.

UYGULAMA SÜRESİ NE KADARDIR?
İşlem hastanın ihtiyacına göre 20-40 dakika sürmektedir.

ALTIN İĞNE  HANGİ UYGULAMALAR İLE KOMBİNE EDİLEBİLİR?
Altın İğne uygulaması vitamin ve PRP tedavileri ile kombine edilebilir. Kombine yöntemler sayesinde yeni kolajen sentezi gerçekleşirken aynı zamanda da cildin ihtiyacı olan tüm vitaminler ve hücresel destek sağlanmış olur.

PRP

0,1 MM’LİK HATAYA BİLE İZİN VERMEZ!

3,5 mm’ye kadar cilt derinliğine inebilen ve geçtiği bölgenin tamamında da aynı termal etkiyi yaratan Fraksiyonel Mikroiğneler bu bölgede kontrollü hasar oluşturarak kolajen liflerini uyarırlar. Tamamen doğal bir yenilenme, toparlanma ve sıkılaşma etkisi süratle farkedilir.