Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapi

Saç Mezoterapisi, klasik anlamda bilinen mezoterapinin saçlı deriye uygulanması işlemidir. Sadece saçlı deri değil, kaşlar, bıyık ve sakal bölgesine de mevcut olan kılların yapısını güçlendirmek için mezoterapi yapılabilir.

Saç Mezoterapisinde amaç nedir? 

Amaç foliküler ünitenin gücünü artırmaktır. Saç mezoterapisinin temeli, ilgili bölgeye özel olarak hazırlanmış bir ilacın özel uçlu enjektörlerle uygulanması işlemidir. Sorun çoğunlukla saç dökülmesi veya saç tellerinin zayıf olmasıdır. Erkeklerde görülen erkek tipi kelliğin başlıca tedavi şekli saç mezoterapisidir.  

Ayrıca saç ekimi ve sonrasında koruyucu ve güçlendirici tedavi olarak ta uygulanabilir. Kadınlarda da saç dökülmeleri ve farklı nedenlerle bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır.Tedavi her yasta kadın veya erkeğe uygulanabilir. Önemli bir yan etkisi yoktur. Bazen uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı olabilir. Nadiren de olsa kullanılan ilaçlara alerji gelişebilir ancak bunların hepsi geçici ve müdahale edilebilir durumlardır.

Saç Mezoterapisi nasıl planlanır? 

Saç dökülmesinin aktif olduğu ilk dönemlerde hücum tedavisi ile, ilk 4 seans haftada bir, sonraki 4 seans 2 hafta bir, son 2 seans ayda bir olmak üzere toplam 10 seans uygulanır.
Tedavi aralıkları hekimin görüşüne ve hastanın durumuna göre değişebilir. Tedavi sonrası mevsim geçişlerinde koruyucu tedavi birer seans düzenlenebilir. 
Mezoterapi FDA onaylı farmakolojik ürünlerin kullanıldığı tıbbi bir yöntemdir.

Saç Mezoterapisinin uygulama alanları:

 • Saç dökülme sorunlarında (androgenetik alopesi veya diğer nedenlerden dolayı)
 • İnce telli ve hacimsiz saçlara sahip olanlarda,
 • Saçlarının cansızlığından yakınanlarda,
 • Saçlarının parlaklığını kaybettiğini düşünenlerde,
 • Saçlarının eskiye oranla seyrekleştiğini fark edenlerde,
 • Alın çizgisi gün geçtikçe daha geriye gidenlerde,
 • Tepe bölgesi, kulak üstleri veya şakaklarının açıldığını fark edenlerde,
 • Ailesinde kellik sorunu olan potansiyel hastalarda,
 • Saç dökülmesine sebebiyet veren ilaç kullananlarda,
 • Kemoterapi görenlerde,
 • Saç ekimi yaptıranlarda,
 • Kaş, favori, bıyık , sakal bölgelerinde dökülme sorunu yaşayanlarda,
 • Saçkıran hastalarında (Alopesi areata),
 • Yanlış ilaç kullanımı sonucu saçlarını kaybedenlerde,
 • Çok sık fön çektiren, boya yaptıran bayanlarda,
 • Saçları fazla ısıya veya zararlı ışınlara maruz kalan işler kollarında çalışanlarda.

Tedavi her yaşta bayan ve erkekte uygulanabilir. Önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazen uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı olabilir. Çok nadiren de olsa kullanılan ilaçlara alerji gelişebilir ancak bunların hepsi geçici ve müdahale edilebilir durumlardır.

Saç Mezoterapisi

Oto Saç Klonlama Uygulaması Nasıl yapılıyor;

Kadında ve erkekte saç dökülmesi etkisi genelde saçlı derinin üst bölgelerinde yani alın veya tepe bölgelerinde görülmektedir. Ancak ense ve kulak arkası bölgedeki saç kökleri hemen her zaman dirençli ve sağlıklı kalmak için genetik olarak kodlanmışlardır. Bu doku gençliğini hep korur, bu yüzden de yeni fibroblast ve kıl kökü tedavisi için idealdir.  Mezenkimal Kök Hücreler ve özel besiyerleri asellüler matrix ile bu sağlıklı ve güçlü saç köklerinde özel bir hücre süspansiyonu hazırlayarak problemli saçlı deri bölgelerine, bu süspansiyonun uygulanması ve buradaki hasta ve cansız saç köklerine destek olması mantığına dayanmaktadır.

İki kulak arkasındaki ense bölgesindeki mezenkimal dokudan 3-4 adet punch biyopsi küçük bir lokal anestezi uygulanarak alınır.

Alınan bu saç kökleri Oto Saç Klonlama sisteminde özel bir süper hücre süspansiyonuna dönüştürülerek tamamen kendi dokunuzdan özel bir saç dökülme tedavisi hazırlanır. Tedavi genelde tek seanstır 2. Bir seansa belki bir kaç yıl sonra ihtiyaç duyulabilir.

Saç Mezoterapisi

Oto Saç Klonlama Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

 Oto Saç Klonlama herkese uygulanabilir hatta çok sık kozmetik uygulama, boya ya da kuaför işlemlerine maruz kalan bayanların saçlarına sadece destek amacıyla bile uygulanabilir. Çünkü bu uygulamalar özellikle saç kökünün dolaşımını bozarak cansızlaşmasına, parlaklığını kaybetmesine yol açar.

 

Oto Saç Klonlama Tedavisi Saç Ekimine Alternatif midir?

Oto Saç Klonlama kesinlikle alternatif değil, yardımcı önemli bir yöntemdir. Özellikle genç yaşta saç kaybı yaşayan erkek hastalar saç ekimi için 25-27 yaşına kadar beklemek durumundadırlar. Bu dönemde dökülmenin yavaşlatılması ve azaltılması çok önemlidir. Oto Saç Klonlama tedavisi ile saç folükülleri güçlenir, beslenir, ayva tüyleri daha kalınlaşır, uyuyan saç folikülleri (telojen faz) anajen faza geçer ve uzamaya başlar.

Saç ekimi uygulaması sırasında alınan binlerce saç kökünden sadece 3-4 tanesi kullanılarak hazırlanan Oto Saç Klonlama  tedavisi hem hızla iyileşme hem de ekilen saçları hızlı ve güçlü çıkması için çok önemli bir destektir. Bu nedenle saç ekimlerinde desteklemek ve güçlendirmek amacıyla ekimle beraber kullanılmaktadır.

Saç Mezoterapisi

Mezenkimal Kök Hücre Tedavisinin Saç Tedavileri dışında kullanım alanları var mıdır?

Mezenkimal Kök hücre tedavisi öncelikle ortopedi alanında kıkırdak dokunun yenilenmesi için kullanılmaya başlanmıştır. Estetik alanında ise kırışıklıkların azaltılması ve saçlı deri tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır. Hazırlık ve uygulamanın kısa sürmesi, tek seanslık tedavi olması ile kullanım pratiği açışından büyük avantaj sağlamaktadır.