Thulium Laser

THULIUM LAZER

‘BABY FACE’

 Thulium lazer (1927 nm), leke tedavisinde kullanılan fraksiyonel bir lazerdir. Tedavi lekeler üzerinde %80-90 etkili olabilmektedir.

Özellikle Melazma tedavisinde en yeni ve çok etkin bir lazer sistemidir. Melazma genetik bir bozukluğa bağlı ciltteki alaca bulaca maske yüz halidir. Ülkemizde özellikle Güney kıyısında yaşayan Akdeniz kuşağında sıkça görülür. Melazmatik lekeler sadece güneşten değil her türlü fiziksel travmadan, ani hava değişiminden, stresten ve ruhsal durumdan etkilenir. Gitgide siyahlaşan yüz her yaz kararır, kışın nispeten daha açılır ama her yıl lekelenme artan oranlarda koyulaşmaya ve yayılmaya devam eder. Bu koyulaşan kelebek kanadına dönüşme eğiliminde olan lekelere genellikle geniş gözenekler de eklenir. Melazma hastaları hayat boyu ciltlerine özen göstermelidir.

Lekeler Thulium lazer ile tamamen silinse bile tekrar geri dönme ihtimaline karşı hep hazırlıklı olmalıdır. Thulium Lazer melanositleri yok ettiği için etkisi kalıcıdır, melazmatik lekeler geri dönse bile tedavi edilmeden önceki oranın yarısını geçmez. Bu nedenle leke oluşumu için de ciddi bir koruyucudur.

THULIUM LASER

Thulium lazer’in leke tedavisi konusundaki tedavi sürecini hızlandırıcı etki göstermesi için Oxygeneo NeoBright gibi profesyonel bakımlarla desteklenmesi uygun olur.

Genellikle Thulium lazer uygulaması sonrasında sadece iki saat süren bir kızarıklık hissedilir. Lekelerdeki hafif koyulaşma rahatsızlık hissettirici düzeyde değildir. Hastalar uygulamadan sonra nemlendirici ve güneş koruyucu kullanarak sosyal hayatına normal şekilde devam edebilir. Çok aşırı koyu ve yaygın lekeli ciltlerde hafif bir pullanma şeklinde kabuklanma görülebilir. Bu gündelik yaşamı aksatıcı boyutlarda değildir.

Bir hafta içerisinde tedavinin sonuçları görülmeye başlar. Tam etki ise 3 hafta içerisinde ortaya çıkar. Tedavi tek seans olarak uygulanır, 3 hafta sonra ve 6 hafta sonra kalan lekeleri silmek ve yeni leke oluşumunu engellemek için 2 kez kontrol seansı uygun olur. Hedef melanositlerin parçalanmasıdır.

Thulium lazer  aynı zamanda antiaging etkilidir. Lekelerde gözle görülür açılma hissedilirken ciltte parlaklık, yenilenme, ince kırışıklıklarda da azalma ve gözeneklerde daralma oluşur. Tedavi sonrası bakım ve kullanılan ürünler çok önemlidir. Leke ve melazma tedavisi hayat boyu devam eden bir süreçtir. Cildi lekeye ve melazmaya eğilimli insanlar kendilerine gerekli özeni göstermeli, kişisel bakımlarına dikkat etmeli ve doktor tavsiyesi olan profesyonel ürünler kullanmalıdır.

Thulium lazer adeta cilt beyazlatma tedavisi yapar. Tıbbi bir tedaviden çok profesyonel bir bakım işlemi olarak da düşünülebilir. Cildi parlattığı ve sıkılaştırdığı için hiçbir leke problemi olmayan Hollywood ünlülerinin her ay yaptırmasının sebebi ciltlerindeki saydamlığı ve aydınlığı korumak içindir. Pigmentleri tedavi ederken gençleştirici etkisinden dolayı ‘Baby Face’ diye bilinir.

Cilt lekeleri, ‘melanosit’ denen ahtapot görünümlü, yün yumağı formatındaki fagositik hücrelerin güneş, spot ışığı, yaşlanma, gebelik, çevresel faktörler ve hormonal değişiklikler gibi birçok farklı sebeple cilde rengini veren melanin içeriğinin artmasıyla oluşur.

Ciltte alacalı bulacalı pigmentasyon alanları, gitgide büyüyen ve koyulaşan şekillerde dağınık lekeli bir görünüm oluşturur. Thulium lazerin hedefi bu yün yumağına dönüşmüş ve gitgide büyüyen makrofajları yok etmektir.

Şimdiye kadar cilt lekeleri konusunda uygulanan tüm tedaviler lekeyi oluşturan melanin adı verilen boya hücrelerini patlatıp yok etmek üzerine planlanmıştır. Bu amaçla birçok lazer ve peeling sistemi kullanılmıştır ama leke tedavisinde istenilen etkin sonuçlar sağlanamamıştır.

Son dönemde kullandığımız, diğer tüm sistemlerden farklı bir mekanizma ile çalışan Thulium lazerin en büyük farkı, melanin hücrelerini patlatarak yok etmek yerine, bu hücreleri bölgeden uzaklaştıracak makrofaj dediğimiz ‘melanosit’ leri hedeflemiş olmasıdır. Bu nedenle leke tedavisi sonuçları son derece kalıcıdır.

İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Leke tedavisinde cerrahi müdahale gerektirmediği için kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Hastanın toparlanmasını gerektiren ciddi bir iyileşme sürecine gereksinimi yoktur. Hasta tedavi sonrasında sosyal hayatına hemen geri dönebilir.

Thulium Laser

Thulium Lazer ne kadar etkilidir?

1927nm dalga boyunda olan lazer cihazı, daha çok lazer destekli cilt bakımı olarak anılmaktadır. Cilde muhteşem bir parlaklık ve pürüzsüzlük katar ve lekeleri siler. İlk seansta etkisi hemen görülür. Kirli, hasarlı ve geniş gözenekleri anında küçültüp kapatır.

Thulium Lazer mat ciltlere tazelik ve ışıltı katar, güneş lekelerini ve melazmaları yok ederken cildi gençleştirir.

Thulium Lazer tedavisinden sonra enjeksiyona gerek kalmadan kolayca fraksiyonel olarak açılan mikro kanallar ile sıkılaştırıcı mezoterapik serumlar, pigment oluşumunu önleyici özel nano-partüküler ürünler ve PRP kombinasyonunu cildin alt katmanlarına iletilebilir.

Thulium Lazer uygulaması ile cilt altına yollanan bu ürünler tedaviyi içeriden dışarıya doğru yaptığı için sonuçlar mükemmeldir.

Thulium Lazer uygulamasının etkileri;

  • Lekeleri Silme,
  • Yüzeysel Melazmaların silinmesi,
  • Kırışıklıkları Azaltma,
  • Yaşlanmayı Geciktirme,
  • Parlatma,
  • Beyazlatma,
  • Pigment Azaltma,
  • Cilt Gevşekliğinin düzeltilmesi,
  • Boyun ve Gıdı Bölgesini Gençleştirme.
Tedavi

Klasik CO2 Lazer soyucu sistem nedir?

Klasik tipte cilt soyma uygulamalarında lazerin atış noktaları arasında sağlam deri kalmayacak kadar sık atış noktası vardır. Hedeflenen alandaki tüm deri alanı uygulanan enerjiye bağlı olarak belirli bir kalınlıkta buharlaştırılır. Tüm deri alanı buharlaştırıldığı için açık yara oluşur.

Yanak gibi geniş alanlara klasik tipte lazer uygulaması yapılabilmesi için hastaya mutlaka sedasyon anestezisi veya genel anestezi verilmesi gerekir. Oluşan açık yaranın iyileşmesi için 10-30 gün kadar düzenli pansuman uygulanmalıdır. İyileşme sonrası ise hedef alanda uzun süreli (3-4 ay) kızarıklık meydana gelir.

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazerle yapılabilen tedaviler nelerdir?

1- Sivilce izleri ve lekelerinin (akne skarı) giderilmesi

2- Derin çizgilerin azaltılması

3- Cildin geniş gözenekli ve kaba görünümünün giderilmesi

4- Ciltte meydana gelen güneş lekesi, yaşlılık lekesi, doğum sonrası oluşan lohusalık lekelerinin ve yüzeysel renk bozukluklarının giderilmesi

5- İnce kırışıklıkların giderilmesi

6- Doğumsal veya sonradan oluşan benlerin, siğillerin, keratozların tedavisi

 

Radyofrekanslı Fraksiyonel CO2 Lazer Sistem nedir?

Radyofrekanslı fraksiyonel CO2 lazerlerde hedeflenen alandaki derinin tamamına lazer uygulaması yapılmaz. Hedeflenen alanda birçok noktasal lazer atışı oluşturulurken bu atışların arasında ise sağlam deri bırakılır. Her bir noktasal lazer atışının çapı 120 mikrometredir. Hemen hemen bir saç kılının yarısı büyüklüğündedir. Bu nedenle bu lazer atışlarına mikroscopic treatment zone (mikroskopik tedavi alanı) adı verilmektedir.