Vejetaryen Beslenme

Vejertaryen beslenmenin temel özelliği kişinin beslenme alışkanlıklarından kırmızı eti, kümes hayvanlarını çıkarmasıdır. Ancak vejetaryen beslenme kendi içinde çeşitli gruplara ayrılır;

  1. Lakto vejetaryen: Kırmızı ve beyaz et, balık, yumurta tüketmezler. Hayvansal kaynak olarak sadece süt tüketirler. Süt şekeri ‘Laktoz’ dan esinlenilerek grup adlandırılması yapılmış.
  2. Lakto-ovo vejetaryen: En yaygın görülen vejetaryen grubudur. Kişi bitkisel beslenmenin yanında, diyetinde hayvansal kaynaklı ürünlerden sadece süt ve yumurta tüketir.
  3. Semi vejetaryenlik: Bu kişiler diyetlerine bazen et,balık,kümes hayvanlarını ekleyebilirler.
  4. Vegan(katı vejetaryen): Hayvan kaynaklı hiçbir besini tüketmezler. Bu gruba bal bile dahildir.


Bütün besin gruplarından tüketerek diyeti dengeli hale getirmek en çok tercih edilen yöntemdir. Fakat bu vejetaryenlerin sağlıksız olacağı anlamına gelmez. Bütün mesele dikkatli bir plan oluşturmak. 
 

Tüketilmeyen besin gruplarından alınması gereken vitamin ve minerallerin takviyesini yapmak gerek B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko gibi besin öğelerinin alımında dikkatli davranmalı. Sinir sisteminde önemli rol oynayan B12 vitamini yoksunluğunda en çok görülen rahatsızlık anemidir. Özellikler veganların diyetine mutlaka takviye verilmelidir. Bitkisel proteinlerin Fe(demir) biyoyararlılığı hayvansal proteinler kadar yüksek olmadığından diyete C vitamini eklemek emilime katkı sağlayacaktır.

Vejetaryen olan bireyler kısaca; 
Yağlı tohumlara önem verilmeli, günde 4 porsiyon sebze, 2-3 porsiyon meyve tüketimine özen gösterilmeli!